​مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری به سوالات بازنشستگان پاسخ داد

از خرید سهام «ETF مالی یکم» و «صندوق مدیریت ثروت» تا آزادسازی سهام بیمه ملت

از خرید سهام «ETF مالی یکم» و «صندوق مدیریت ثروت» تا آزادسازی سهام بیمه ملت
مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری در ارتباطی با بازنشستگان و مخاطبان از طریق صفحه صندوق بازنشستگی کشوری در اینستاگرام، به سوالات مطرح شده پیرامون تسهیلات خرید سهام "ETF مالی یکم" و "صندوق مدیریت ثروت" پاسخ داد.

مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری در ارتباطی با بازنشستگان و مخاطبان از طریق صفحه صندوق بازنشستگی کشوری در اینستاگرام، به سوالات مطرح شده پیرامون تسهیلات خرید «سهام ETF مالی یکم» و «صندوق مدیریت ثروت» پاسخ داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، محمود ‌طهماسبی در ابتدا با بیان اینکه «در سهام ETF که به بازنشستگان دادیم دو صندوق داریم»، گفت: نخست، صندوق دارایی یکم است که متعلق به دولت است و دولت در اردیبهشت ماه  پذیره‌نویسی کرده و صندوق بانک‌ها و بیمه‌ها بوده است.

وی افزود: قبلا هم صندوق بازنشستگی کشوری وام یک میلیون تومانی برای خرید سهام این صندوق به بازنشستگان ارائه کرد. پذیره‌نویسی این صندوق تمام شده و از طریق دولت هم انجام شده است. اکنون نماد این صندوق باز است و می‌توانند خرید و فروش آن را در بورس انجام دهند. اکنون قیمت روز آن ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان است.

مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه «صندوق دیگری هم هست که بازنشستگان دو سه هفته قبل ثبت نام کردند و صندوق مدیریت ثروت نامیده می‌شود»، توضیح داد: این صندوق متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری است و تفاوت آن با صندوق دارایی یکم در این است که در صندوق دارایی یکم یک سری سهام از قبل مشخص بود، یعنی دولت سهام بیمه‌ای و بانکی را گذاشته و آن را پذیره‌نویسی کرده؛ اما صندوق مدیریت ثروت که صندوق بازنشستگی کشوری از طریق هلدینگ مالی پذیره‌نویسی می‌کند، صندوقی باز است و بر اساس شرایط روز سهام در آن خرید و فروش می‌شود و سود و زیان آن مشخص می‌شود.

آغاز پذیره‌نویسی صندوق مدیریت ثروت در روزهای آینده

‌طهماسبی ادامه داد: مجوز صندوق مدیریت ثروت را هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی گرفته و در روزهای آینده پذیره‌نویسی خواهد کرد. فهرست بازنشستگان مشخص و نهایی شده است. بازنشستگانی که کد بورسی دارند، تخصیص آن از طریق خود صندوق انجام می‌شود. فرایند مربوطه طی چند روز آینده نهایی می‌شود و به پرتفوی بازنشستگان اضافه خواهد شد.

وی افزود: در واقع هنوز چیزی به نام بازنشستگان نشده و قرار است طی چند روز آینده انجام شود.

آزادسازی سهام بیمه ملت بازنشستگان کشوری از آبان و آذر

مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری درباره سهام بیمه ملت نیز توضیح داد و گفت: نزدیک به ۱۲۴ هزار نفر از بازنشستگان داوطلب در اواخر سال ۹۵ سهام بیمه ملت دریافت کردند، آن زمان قیمت هر سهام ۲۰۰ تومان بود و به نام خود بازنشستگان بود و در پرتفو به نامشان است. اما چون اقساطی بود تا پایان بازپرداخت اقساط، سهم در وثیقه صندوق باقی خواهد ماند و قابلیت فروش ندارد؛ اما در دو سال اخیر سود سهام هرسال به حساب بازنشستگان واریز می‌شد.

‌طهماسبی ادامه داد: آبان یا آذر اقساط به اتمام می‌رسد و سهام باز می‌شود. برخی بازنشستگان تقاضا داشتند سهامشان زودتر از آبان و آذر باز شود اما امکان وجود ندارد و در همان زمان یک جا سهام همه بازنشستگان آزاد می‌شود. بیمه ملت یک افزایش سرمایه تجدید ارزیابی خوبی دارد و اطلاعاتش روی کدال موجود است و سود خوبی برای بازنشستگان خواهد داشت و سهمشان چند برابر می‌شود. در تجدید ارزیابی، دارایی‌ها به روز می‌شود و سود خوبی نصیب آنها می‌شود و نگران باز نشدن سهام شان نباشند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ثبت نام سهام ETF در مرداد گفت: احتمالا ETF دوم دولت در مردادماه جاری عرضه خواهد شد. ویژگی ETF‌های دولت این است که سهامی که در آن عرضه می‌شود ثابت است. ETF  اول مربوط به سهام بیمهای و بانکی بود، ETF دوم قرار است سهام پالایشگاهی باشد و ETF سوم و چهارم موارد دیگر. چون دولت ETF‌ها را با تخفیف می‌دهد می‌تواند سود خوبی داشته باشد. در ETF اول سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران شد؛ اما باز هم وضعیت آینده بازار بسیار مهم است. اگر بازار خوب باشد، ETF‌ها خوب هستند.

مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه با بیان اینکه «صندوق وام یک میلیون تومانی بابت خرید سهام از صندوق ETF مالی یکم به بازنشستگان داد و یک میلیون تومان دیگر نیز بابت خرید سهام صندوق مدیریت ثروت ارائه کرده که طی چند روز آینده پذیره‌نویسی آن انجام و یونیت‌های آن به بازنشستگان اختصاص می‌یابد»، گفت: روزی که نماد صندوق مدیریت ثروت باز شود، بازنشستگان می‌توانند حتی بیش از یک میلیون تومان هم سهام خریداری کنند و بر خلاف ETF مالی یکم، محدودیتی ندارد.

طهماسبی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه « اقساط تسهیلات یک میلیون تومانی از حقوقم کسر می‌شود ولی معلوم نیست سهام کجاست؟»، گفت: اگر منظورشان سهام ETF مالی یکم دولت است و کدبورسی دارند، باید از کارگزارشان بخواهند برایشان ناظر بزند تا در پرتفویشان قابل مشاهد بشود. فرایند ناظر زدن بسیار ساده است و خود کارگزاری آن را انجام می‌دهد. البته باید حتما کدبورسی داشته باشید. البته اکنون سیستم‌های معاملاتی کمی مشکل پیدا کرده و ممکن است این کار چند روز  بیشتر به طول بینجامد.

وی در پاسخ به اینکه «چرا سهام بیمه ملت در پرتفوی من نمی‌آید؟»، نیز گفت: اگر سال ۹۵ اقدام کرده باشید و اقساط مربوط هرماه از حقوقتان کسر می‌شود، کارگزار ناظر بزنید در پرتفویتان می‌آید. حتما سود  سهام را هم در دو سال اخیر دریافت کرده اید.

‌طهماسبی درباره اینکه «بهتر است بازنشستگان کدام کارگزاری ثبت نام کنند؟»، پاسخ داد: حدود ۱۱۰ کارگزاری در کشور داریم که در همه استان‌ها دفتر و شعباتی دارند و از طریق وبسایت بورس قابل مشاهده است. صندوق بازنشستگی کشوری هم کارگزاری صباجهاد را دارد و بازنشستگانی که تهران هستند می‌توانند اقدام کنند. البته آنلاین هم قابل انجام است.

مدیرعامل هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری در پایان مجددا تاکید کرد که صندوق مدریت ثروت طی چند روز آینده به نام بازنشستگان خواهد شد و تفاوت آن با صندوق مالی یکم در این است که این صندوق باز است و محدودیتی در خرید و فروش سهام ندارد. سهام بیمه ملت هم طی سه چهار ماه آینده به صورت یکجا برای همه بازنشستگان بعد از تجدید ارزیابی، آزاد خواهد شد.

 

مشاهده فیلم این مصاحبه از طریق لینکهای زیر در بخش اخبار مرتبط 👇👇

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۵۸
روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱,۰۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید